Přeskočit na obsah

České a německé občanské iniciativy a spolky upozornily Evropskou komisi na dopady těžby lithia

    České a německé občanské iniciativy a neziskové organizace se obrátili na Evropskou komisi s výzvou, aby neudělila status „strategického projektu“ plánované těžbě lithia v lokalitě Cínovec-Zinnwald. Dopis adresovaný Kerstin Jorna, generální ředitelce pro vnitřní trh, průmyřl, podnikání a malé a střední podniky, varuje před negativními dopady těžby na přírodu, životní prostředí i místní komunity.

    Obavy z devastace regionu

    Podle zástupců iniciativ má těžba lithia zásadní dopad na krajinu a obyvatele Krušných hor. Po staletích těžby byla v roce 1991 ukončena poslední činnost a region se od té doby snaží o udržitelný rozvoj.

    Nedostatečná transparentnost a riziko vyvlastněnî

    Dopis zdůrazňuje, že projekty společností Zinnwald PLC, European Metals Holding, Geomet s.r.o. a ČEZ a.s. nesplňují kritéria pro status strategického projektu dle aktu o kritických surovinách (CRMA). Důležitými argumenty jsou rozpor s ekologickými cíli EU, nejasná technická proveditelnost a ekonomická smysluplnost, stejně jako kumulativní dopady těžby. Kromě přímých ekologických škod může dojít ke ztrátě zdrojů pitné vody, narušení lázeňských oblastí, zvýšené nákladní dopravě a znehodnocení nemovitostí.

    Nezájem o místní komunitu

    Těžbní společnosti podle signatářů dopisu nekomunikují dostatečně s místními obyvateli a jejich zapojení do rozhodovacích procesů je spíše formální. V Německu obce upozorňují na ohrožení zemědělských oblastí, pitné vody a historických budov. Obyvatelé se bojí masivního použití výbušnin, propadů půdy a možného vyvlastněnî.

    Nejistá budoucnost

    Evropská komise obdržela 170 žádostí o statut strategického projektu, z nichž 77 se týká těžby. Komise však odmítá zveřejnit konkrétní seznam projektů. Místní obyvatelé a iniciativy tak vyjadřují své obavy a nadále bojují proti zrychlenému schvalování těžby, které by mohlo ohrozit jejich životní prostředí i kvalitu života.