NOVÉ PLÁNY NA TĚŽBU
Nejvýznamnější plánovanou těžbou je těžba hlubinná. Jde o nákladný, dlouhodobý a rozsáhlý projekt s mnoha negativními dopady.
V roce 2019-20 vstoupila do projektu hlubinné těžby společnost ČEZ, nejprve formou konvertibilní půjčky a následně jako majoritní vlastník firmy GEOMET s.r.o., a to přes svou dceřinou společnost Severočeské doly a.s.
V roce 2010 získala povolení k průzkumným pracím na Cínovci firma Geomet s.r.o., jejímž jediným vlastníkem byla australské firmy European Metals Holding. Na Cínovci začal vrtný průzkum ložiska, který probíhá dodnes.
V roce 2021 byl oznámen záměr těžby v procesu EIA (DP a POPD Cínovec – stanovení dobývacího prostoru a vydobytí části zásob Li-Sn-W rud hlubinnou dobývací metodou ).
Od roku 2021 obměnil GEOMET svůj management a začal činit kroky směrem k realizaci těžby – koupě pozemku pro zpracovatelský závod v Újezdečku, snaha o změnu zásad územního rozvoje a následně územních plánů dotčených obcí atd.
Hlubinná těžba je zatím plánována na 25 let a měla by probíhat formou drcení horniny v místě těžby na frakci 70 mm, tyto kameny se pak naloží na dopravní pás nebo lanovku a dopraví se do Újezdečku, kde proběhne další drcení, separace lithné slídy a chemické zpracování cinvalditového koncentrátu na uhličitan lithný.
Mezi hlavní dopady hlubinné těžby patří rozsáhlé odlesnění v místě těžby, narušení hydrologických systémů a přirozeného prostředí pro místní faunu. Obavy ze znečištění ovzduší budí také plánovaný dopravní pás přes Košťany a Újezdeček.
SOUČASNÁ VLASTNICKÁ STRUKTURA TĚŽAŘSKÉ SPOLEČNOSTI
Společnost GEOMET s.r.o. je vlastněná Severočeskými doly a.s. ze skupiny ČEZ a společností EUROPEAN METALS (UK) LIMITED se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Po přepočtu podílů České republiky ve společnosti ČEZ vychází celkový podíl českého státu na těžařské společnosti ve výši 35,6 %.
VYBRANÉ ÚHRADY ZA VYDOBYTÝ NEROST
Zdroj: Nařízení vlády č. 354/2023 Sb., Nařízení vlády, kterým se stanoví sazby úhrad z vydobytých nerostů